O nas

Skąd się wzięły Polskie Chusty

Zaczyna się niewinnie. Natrafiasz na zdjęcie zamotanego w chuście dzieciątka, mijasz na ulicy rodzica z maluszkiem w chuście albo słyszysz od kogoś: “A słyszałaś, że dziecko można nosić w chuście?”. Wpisujesz w wyszukiwarkę “noszenie w chustach” i… przepadasz.

Tak było ze mną 7 lat temu. Świat chustowy wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie, ale wiedza na temat nowoczesnego noszenia była już dostępna i ugruntowana. Zaczynałam, pewnie jak większość ówczesnych chustomam, od tzw. “pasiaka” i pytania: “Chustę mam, co teraz?” Poszukując źródeł wiedzy, trafiłam na warsztaty chustonoszenia i przekonałam się, jak rozwijające może być spotkanie z doradcą i innymi chustującymi rodzicami. Pierwszy bawełniany pasiak szybko przestał wystarczać. Pojawiła się chrapka na żakardy i testowanie domieszek. I gdzieś z tyłu głowy zakiełkowała myśl, aby nie tylko używać chust, ale również mieć wpływ na to jak wyglądają.

Dzieci rosną szybko, chustoemerytura przychodzi szybciej niż zdążymy się nacieszyć wszystkim, w czym chcielibyśmy ponosić. Codziennosć na chwilę przytłumiła marzenie o tworzeniu, ale powróciło ono wraz z drugim chustopasażerem. Powróciło z taką siłą, że już nie dało się mu oprzeć. Najpierw powoli, potem w coraz większym tempie. Chustowy projekt nabierał rozpędu.

NIe trzeba szukać daleko, tego co jest bliskie. Tak wiele wokół nas zachwyca i inspiruje. Przy dzieciach uczymy się czerpać radość z najprostszych spraw. Wręcz pragniemy prostoty. I dostrzegamy jak niewiele nam trzeba. Bliskość, odrobina wytchnienia, więcej piękna wokół. Chciałabym, aby tym właśnie były Polskie Chusty – Karolina

Kto tworzy Polskie Chusty

Karolina

Pomysłodawczyni i organizatorka Polskich Chust. Inżynier, doktor nauk technicznych, nawigator, żeglarka, propagatorka badań oceanów, ale przede wszystkim mama. Zafascynowana tkactwem, jako doskonałym połączeniem inżynierii i sztuki. Pasjonatka chustonoszenia, akredytowana doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich Akademii Noszenia Dzieci.

Joanna

Rysuje odkąd pamięta. Uwielbia tworzenie struktur i komponowanie kolorów. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Wzornictwo. Tkaninę zna od strony przemysłowej i rzemieślniczej. Projektowała wzory na wykładziny hotelowe, dywany do sprzedaży w sklepach sieciowych oraz hafty odzieżowe. Tkała ręcznie i tradycyjnymi ludowymi metodami. Tworzyła stałe i czasowe ekspozycje muzealne, a także autorskie instalacje artystyczne, badając relacje struktur, barw i uwarunkowań kulturowych. W chustach odnajduje esencję projektowania – połączenie funkcjonalności z pięknem.