Jakość Polskich Chust

W Polskich Chustach mamy dwa priorytety: nasze chusty są piękne i praktyczne. Piękno – to doskonałe wzornictwo. Praktyczność – zależy od jakości tkanin i wykonania; osiągamy ją doborem rodzaju przędzy oraz miejsca i metod produkcji.

Produkcja tkanin chustowych i chust

Nasze chusty tkane się w Polsce i szyte w polskiej szwalni. Bardzo dbamy o jakość każdego komponentu, niezbędnego do ich wykonania.

Bezpieczeństwo przędzy

Polskie Chusty tkane są z wyselekcjonowanej, wysokiej jakości przędzy, oznaczonej znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX®. Oznacza to, że przędza spełnia najwyższe wymagania, obowiązujące dla produktów dedykowanych dla dzieci.

Chusty kółkowe – czy kółko nie pęknie?

Producent kółek, których używamy do produkcji chust kółkowych, gwarantuje ich wytrzymałość w oparciu o testy wytrzymałościowe. Aluminiowe kółka wytrzymują rozciąganie z siła przekraczającą 11 kN. Kto uważał na fizyce? Jeden niuton to siła niezbędna do nadania masie jednego kilograma przyspieszenia o wartości jednego metra na sekundę do kwadratu. Czyli? Aby rozerwać kółko, musimy użyć takiej siły, jakiej potrzeba do rozpędzenia w 1 sekundę do prędkości 1 m/s obiektu o masie ponad 11 ton (bez uwzględnienia tarcia). Coś bardziej obrazowego? Aby rozerwać kółko, w polu grawitacyjnym Ziemi musielibyśmy zawiesić na nim coś o masie ponad 1 tony*.

* Nie ma to jak chusty tworzone przez inżynierów.

Przędza bawełniana

kwiat bawełny

Bawełna jest włóknem naturalnym pochodzenia roślinnego, pozyskiwanym z nasion krzewu bawełnicy, rosnącej w strefie podzwrotnikowej. W torebce nasiennej znajdują się nasionka pokryte krótkimi włoskami – włóknami bawełnianymi, które podczas dojrzewania rośliny rosną i wydłużają się, doprowadzając w końcu do pęknięcia torebki. Wówczas zaobserwować można pęczki podobne do waty.

Dużą zaletą są bardzo dobre właściwości higieniczne – wysoka chłonność wilgoci, dzięki czemu wyroby z cienkiej bawełny idealnie nadają się na lato. Wyrabiane z bawełny materiały drapane, jak flanela, zawierają dużo powietrza, co daje dobrą izolacyjność w zimne miesiące. Łatwo wchłania wodę i pot, dlatego sprawdza się w ubraniach dziecięcych, pieluszkach terowych, bieliźnie, materiałach opatrunkowych, odzieży i ręcznikach. Właściwości bawełny czynią ją również doskonałą do produkcji chust do noszenia dzieci. Jest miła w dotyku i miękka, odpowiednia na ciepłe i zimne dni.

Bawełna jest łatwa w pielęgnacji. Duża wytrzymałość włókien na rozciąganie, która zwiększa się po zmoczeniu, pozwala je łatwo prać i wykręcać. Więcej informacji o praniu chust bawełnianych znajdziesz na stronie Jak dbać o chustę.