Bezpieczne noszenie

Chusta tkana to długi pas tkaniny, który właściwie zawiązany wokół ciała osoby noszącej tworzy stabilne nosidełko do noszenia dziecka. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo noszenia dziecka w chuście – przestrzegaj opisanych poniżej zasad.

Najważniejsze zasady:

 1. STALE OBSERWUJ DZIECKO. ZWRACAJ PRZEDE WSZSTKIM UWAGĘ NA SWOBODĘ ODDYCHANIA!
 2. NOSZENIE W CHUSCIE MOŻE MIEĆ WPŁYW NA ZACHOWANIE RÓWNOWAGI I WIDOCZNOŚĆ. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ, SZCZEGÓLNIE W TRUDNIEJSZYCH MIEJSCACH (SCHODY, PROGI).
 3. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ PODCZAS POCHYLANIA SIĘ I GWAŁTOWNYCH RUCHÓW. ASEKURUJ GŁÓWKĘ DZIECKA.
 4. CHUSTY DO NOSZENIA NIE SĄ PRZEWIDZIANE DO STOSOWANIA W CZASIE AKTYWNOŚCI SPORTOWEJ.

Czy to wszystko? To są najważniejsze sprawy, bezpośrednio związane z bezpieczeństwem dziecka. Prześledźmy jednak inne zalecenia, aby chustonoszenie było nie tylko całkowicie bezpieczne, ale również jak najprzyjemniejsze.

Nośmy dobrze!

Stan chusty lub nosidełka

 • Regularnie sprawdzajmy stan techniczny chusty czy nosidełka pod kątem przetarć, szwów, stanu klamr w nosidłach.

Wiązanie – dobór i wykonanie

 • Podejmując decyzję o wyborze sposobu noszenia rodzice kierują się intuicją, podpartą obserwacją własnego dziecka i przemyśleniem jego i swoich potrzeb. Jednak w sytuacjach, gdy rodzic lub dziecko, ze względu na stan zdrowia, znajdują się pod opieką lekarza lub fizjoterapeuty, warto skonsultować swoje plany dotyczące używania chust ze specjalistą.
 • Pierwsze motania warto wykonać z pomocą innej osoby, a przynajmniej przed lustrem, obserwując ułożenie chusty i maluszka. Warto zaczynać pod okiem osoby z doświadczeniem w noszeniu, najlepiej doradcy noszenia.
 • Każde wiązanie powinno zakończyć się podwójnym węzłem!

Maluszek w środku

 • Trudno o lepszy kontakt między rodzicem a maluszkiem, jak trzymanie go przytulonego blisko przy sobie. Chustonoszenie umożliwia dokładną obserwację dziecka bez wysiłku. Zwracajmy jednak uwagę przede wszystkim na swobodę oddychania dziecka, szczególnie w odniesieniu do noworodków wtulonych w klatkę piersiową rodzica oraz wiązań typu kołyska.
 • Stale kontrolujemy pozycję dziecka.
 • Unikamy dawania dziecku w chuście napojów i przekąsek, a także drobnych zabawek lub przedmiotów, którymi mogłoby się zakrztusić. Pamiętajmy, że nawet przy dużej wprawie wyjęcie dziecka z chusty zajmuje co najmniej kilka, kilkanaście sekund, o które opóźniłoby się udzielenie dziecku pomocy w sytuacji zakrztuszenia.

Aktywność w chuście

 • Środek ciężkości rodzica z maluszkiem zamotanym na klatce piersiowej przesuwa się nieco do przodu a pole widzenia „pod stopami” jest nieznacznie ograniczone. Pamiętajmy o tym poruszając się po śliskich lub nierównych nawierzchniach, na schodach, przechodząc przez drzwi, progi, itp.
 • Maluszek w prawidłowo zawiązanej chuście siedzi pewnie i bezpiecznie. Mimo to dynamicznym i ryzykownym formom aktywności – bieganie, rower, rolki, narty, konie itp. – mówimy zdecydowane NIE.
 • Nie jeździmy samochodem z maluchem w chuście. W komunikacji miejskiej starajmy się zająć miejsce tyłem do kierunku jazdy, a dziecko mieć zawiązane z przodu. Jeśli to możliwe, unikajmy tłoku.
 • Chustonoszenie to świetna pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych. Pamiętajmy jednak, żeby zachować szczególną ostrożność w kuchni, gdzie istnieje ryzyko poparzenia.
 • Obserwujmy nie tylko maluszka, ale i siebie. Jeśli noszenie w chuście powoduje bóle pleców, barków, kręgosłupa – zastanówmy się, jak możemy zmienić technikę noszenia.

Bezpieczeństwo noszenia w chuście – ogólnie

Długa lista, prawda? Ale wszystkie te zalecenia wynikają po prostu ze zdrowego rozsądku. Podchodząc do chustonoszenia z odrobiną wyobraźni, na pewno nie narazimy siebie ani maluszka na żadną nieprzyjemną przygodę.